Oferta
  • proteza ortodentike bm
  • proteza ortodentike inv
  • proteza ortodentike
hollywood_smile001025.jpg hollywood_smile001024.jpg hollywood_smile001023.jpg
 • Endodontics
 • Operative and Esthetic Dentistry
 • Oral and Maxillofacial Surgery
 • Orofacial Pain and Oral Medicine
 • Orthodontics
 • Pediatrics
 • Periodontics
 • Prosthodontics
 • Special Patients
 • Urgent Care
Doctor of Dental Medicine (DMD)


 + 377 45 252 710


 info@hollywoodsmile-ks.com
Per atdhetaret jasht Kosoves, ne ofrojm sherbime speciale:
Per me detalisht ju lutemi te na kontaktoni ne telefonat tane apo e-mail.
css3menu.com
2016 - All Rights Reserved. Hollywood Smile.
hollywood_smile001006.jpg hollywood_smile001005.jpg hollywood_smile001004.jpg hollywood_smile001003.jpg
Bakteret mund tė jetojnė nė gojėn tuaj nė formėn e pllakės, duke shkaktuar dėmtim tė dhėmbėve dhe gingivitin, e tė cilat mund tė ēojnė nė sėmundje periodontale. Pėr tė mbajtur gojėn tuaj tė pastėr, ju pėr ēdo ditė duhet tė praktikoni higjienė tė mirė orale. Ēfarė ėshtė pllaka? Pllaka ėshtė njė shtresė material ngjitėse qė pėrmban bakteret qė akumulohen nė dhėmbė, duke pėrfshirė ēdo hapėsirė ku furēa e dhėmbėve nuk mund tė arrij. Shumė nga ushqimet qė ju hani shkaktojnė bakteret nė gojėn tuaj pėr tė prodhuar acide. Ushqimet me sheqer janė burime tė mjaftueshme tė pllakės, por ka edhe tė tjera qė ju nuk mund tė kuptoni qė mund tė shkaktojnė dėm. Niseshtet - tė tilla si buka dhe drithėrat, shkaktojnė formimin e acideve. Pllaka gjithashtu prodhon substanca qė irritojė mishrat, duke i bėrė ato tė kuqe, tė ndjeshėm, tė prirė pėr gjakosje. Kjo mund tė ēojė nė sėmundjen e mishrave, nė tė cilėn mishrat tėrhiqen larg nga dhėmbėt dhe formojnė xhepat qė mbushen me baktere dhe qelb. Nėse mishrat nuk trajtohen, atėherė kocka rreth dhėmbėve mund tė shkatėrrohet dhe dhėmbėt mund tė lėvizin apo duhet tė hiqen. Si mund tė shpėtoj nga pllaka? Mėnyra mė e mirė pėr tė hequr pllakėn ėshtė me larjen dhe pastrimin mes dhėmbėve tuaj pėr ēdo ditė. Furēimi heq pllakėn nga sipėrfaqet e dhėmbit. Lahen dhėmbėt tuaj dy herė nė ditė me njė furēė tė butė apo tė fortė. Madhėsia dhe forma e furēės sė dhėmbėve tuaj duhet tė pėrshtatet me gojėn tuaj nė mėnyrė qė t’u lejojė pėr tė arritur tė gjitha fushat apo sipėrfaqet e lehta tė dhėmbėve. Pėrdorni pastė dhėmbėsh qė pėrmban fluor antimikrobik, e cila ndihmon nė mbrojtjen e dhėmbėve nga prishja. Tė pastrosh nė mes dhėmbėve njė herė nė ditė me pe apo pastrues ndėrdhėmbor pėr tė hequr pllakėn midis dhėmbėve, aty ku furēa e dhėmbėve nuk mund tė arrij. Pastrimi me pe ėshtė thelbėsorė pėr tė parandaluar sėmundjen e mishrave. Si mund tė pastrohen dhėmbėt e mi me pe? Shoqata Amerikane Dentare rekomandon teknikat e mėposhtme pėr furēim dhe pastrim me pe pėr dhėmbėt tuaj: Furēimi • Vendoseni furēėn e dhėmbėve tuaj nė njė kėnd prej 45-shkallė kundrejt mishrave tė dhėmbėve. • Lėviz furēėn mbrapa dhe me rrathė tė butė tė shkurtėr (dhėmballėt) dhe poshtė lart dhėmbėt e pėrparmė. • Furēo sipėrfaqet e jashtme tė dhėmbėve, sipėrfaqet e brendshme tė dhėmbėve, dhe sipėrfaqet pėrtypėse tė dhėmbėve. • Pėrdorni majat e furēės pėr tė pastruar sipėrfaqet e brendshme tė dhėmbėve tė pėrparmė, duke pėrdorur lėvizje tė butė poshtė e lartė. • Furēo gjuhėn tuaj pėr tė hequr bakteret dhe tė freskuar frymėn tuaj. Pastrimi me pe • Shkėput 20 cm pe pėr pastrimin e dhėmbėve dhe vendose duke mbėshtjellė nė tė dy gishtėrinjtė e mesėm. Mbaje fort perin pėr pastrim pėrmes majės sė gishtėrinjve tė mėdhenj dhe gishtėrinjve tė mesėm. • Drejto perin tėnd pėr tė pastruar nė mes dhėmbėve tuaj duke pėrdorur njė lėvizje tė butė fėrkimi. • Kur pastron dhėmbėt me pe dhe arrin vijėn e mishit, kurbo atė nė formė C kundrejt njė dhėmbi dhe butėsisht rrėshqite atė nė hapėsirėn nė mes tė mishit dhe dhėmbit. • Sille prapa perin pėrgjatė pikės kontaktuese nė mes dhėmbėve dhe lėvize perin lart e poshtė nė anėn tjetėr, duke pėrshtatur perin formės sė dhėmbit. • Mbaje perin fortėsisht kundrejt dhėmbit. Butėsisht fėrko anėt e dhėmbit duke larguar perin nga mishi me lėvizjet poshtė e lartė. • Pėrsėriteni kėtė metodė nė dhėmbėt tuaj tjerė tė mbetur. A ka ndonjė gjė tjetėr qė unė mund tė pėrdor pėr tė pastruar gojėn time? Njė shpėlarje e gojės si shtesė e furēimit dhe pastrimit me pe, mund tė rrisė pastėrtinė e gojės tuaj. Shpėrlaja e gojės me antimikrobik zvogėlon bakteret dhe aktivitetin e pllakės, gjė e cila shkakton gingivitis dhe sėmundjet e mishrave (gingivės). Pastrimi i gojės me fluoride gjithashtu ndihmon nė zvogėlimin dhe ndalimin e shkatėrrimit. Gjithmonė bisedo me dentistin tuaj pėr ndonjė produkt tė ri qė dėshiron ta provosh. Gjithmonė kontrolloni etiketėn e prodhuesit pėr masat dhe rekomandimet e moshės dhe flisni me dentistin tuaj nė lidhje me pėrdorimin e shpėlarėsve tė gojės me fluor.